Dzisiaj jest 23 Maja 2019, Czwartek, imieniny obchodzą:

Nissan Navara Dark Sky

Dodano: 24 listopada 2018

Nissan zaprezentował na Targach Motoryzacyjnych Hanower 2018 autentycznie nieziemski model koncepcyjny Navara Dark Sky, udowadniając, że niebo wcale nie musi być granicą. Koncepcyjna Navara Dark Sky, zaprojektowana w Wielkiej Brytanii we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), pełni rolę mobilnego laboratorium astronomicznego i jest wyposażona w światowej klasy profesjonalny teleskop zamontowany na zbudowanej specjalnie w tym celu terenowej przyczepie.

 

W pojeździe będącym najnowszym wcieleniem koncepcji Nissan Intelligent Mobility zastosowano zmodernizowany system wspomagania kierowcy ProPILOT, dzięki któremu pick-up doskonale radzi sobie w terenie, bezpiecznie i bezproblemowo holując cenną przyczepę.

Europejska Agencja Kosmiczna wykorzystuje satelitę Gaia do opracowania charakteryzującej się niespotykaną dotąd precyzją mapy nieba. Do tej pory zaobserwowano już ponad miliard gwiazd. Koncepcyjny Nissan Navara Dark Sky pomaga w realizacji tego projektu. Dzięki niemu astronomowie mogą prowadzić dodatkowe obserwacje wszechświata z trudnodostępnych miejsc, w których niebo jest wolne od ograniczającej nocną widoczność poświaty wytwarzanej przez światła wielkich miast.

Samochód oferuje szereg inteligentnych rozwiązań, które zostały zmodernizowane tak, by spełnić oczekiwania klientów z segmentu pojazdów użytkowych:

System ProPILOT zapewnia kierowcy większą kontrolę nad pojazdem, łącząc w sobie cechy inteligentnego tempomatu i zaawansowanego układu kierowniczego. Dzięki niemu samochód zachowuje zaprogramowaną odległość od pojazdu poprzedzającego, utrzymując jednocześnie cały zestaw na wybranym pasie ruchu — nawet podczas pokonywania zakrętów.

Inteligentny system kamer 360° został ulepszony tak, by uwzględniać także wyzwania związane z holowaniem przyczepy. Widok z góry pomaga ocenić otoczenie pojazdu i przyczepy, co zdecydowanie ułatwia parkowanie zestawu.

Układ ostrzegania o pojazdach znajdujących się w martwym polu również został zmodyfikowany tak, by sygnalizować obecność obiektów, z którymi mogłaby zetknąć się przyczepa.

Inteligentny system podczepiania przyczepy kontroluje układ kierowniczy, pedały przyspieszenia i hamulca oraz zmianę biegów — pojazd automatycznie manewruje tak, by ustawić się w pozycji ułatwiające połączenie z przyczepą.

Przenośne zestawy akumulatorów wykorzystują technologię stosowaną w elektrycznym Nissanie LEAF. Stanowią one dodatkowe źródło zasilania, które można wykorzystać nawet w najbardziej odludnych lokalizacjach.

Czytaj również