Dzisiaj jest 28 Listopada 2023, Wtorek, imieniny obchodzą:

Audi prezentuje urbansphere concept

Dodano: 07 maja 2022

Zaprojektowane konsekwentnie od wewnątrz do zewnątrz: Audi przedstawia koncepcyjny samochód Audi urbansphere concept. Designerzy i inżynierowie stworzyli Audi urbansphere z myślą o wykorzystywaniu go w natężonym ruchu chińskich megamiast, ale pojazd świetnie spełni też swoje zadanie w centrum każdej metropolii na świecie.

 

Audi skysphere, Audi grandsphere i Audi urbansphere, to trzy samochody koncepcyjne opracowane przez Audi w celu zaprezentowania swojej wizji mobilności klasy premium świata przyszłości. Audi tworzy środowisko pojazdu wykraczające daleko poza samo spędzanie czasu w podróży z punktu A do punktu B.

Model sphere numer 1: Napędzany elektrycznie koncepcyjny roadster Audi skysphere concept zadebiutował w sierpniu 2021 r. Przedstawił spektakularną wizję autonomicznego GT z możliwością przekształcenia go w autonomiczny samochód sportowy ze zmiennym rozstawem osi.

Zaledwie kilka tygodni później, podczas wystawy IAA 2021, Audi pokazała drugi model z serii sphere: Audi grandsphere concept. Ten duży czteromiejscowy sedan jest ucieleśnieniem ambicji marki: zdefiniowania przyszłego kształtu postępowego luksusu.

Tym, co łączy oba pojazdy z modelem Audi urbansphere jest fakt, że cała ich koncepcja opiera się na technice autonomicznych pojazdów poziomu 4. Technika ta może być wprowadzona w życie w drugiej połowie tej dekady, a Audi pracuje nad jej szczegółami we współpracy z CARIAD - firmą programistyczną z Grupy Volkswagen.

Sama nazwa „sphere” (sfera) jest sugestywna: serce pojazdów koncepcyjnych Audi skysphere, grandsphere i urbansphere leży w ich wnętrzu. To sprawia, że przestrzeń wewnętrzna staje się fundamentem designu i techniki pojazdu, a tym samym sferą życia i doświadczeń pasażerów podczas jazdy.

Ich potrzeby i życzenia kształtują tę przestrzeń, jej architekturę i wszystkie zintegrowane z nią funkcje. Rezultatem tego przesunięcia jest również zmiana procesu projektowania. Początkiem wszystkich rozmów jest skupienie się na wnętrzu. Dopiero potem projektowane są kształty, linie zewnętrzne i proporcje, ustalane specyfikacje technologiczne, co sprawia, że auto zmienia się w kompletne dzieło sztuki.

Czytaj również