Dzisiaj jest 22 Marca 2019, Piątek, imieniny obchodzą:

Mercedes-Maybach Ultimate Luxury

Dodano: 27 kwietnia 2018

Podczas targów Auto China 2018 w Pekinie Mercedes-Benz prezentuje prototyp Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury. To crossover łączący komfort i typowe atuty dwóch rodzajów nadwozia: ekskluzywnej, luksusowej limuzyny oraz SUV-a. Design jego atletycznego, podniesionego nadwozia nawiązuje do filozofii zmysłowej przejrzystości. W zamyśle Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury powstał jako samochód elektryczny z czterema kompaktowymi silnikami synchronicznymi z magnesami trwałymi i całkowicie aktywnym napędem na wszystkie koła.

 

Kontynuacja sukcesu Mercedes-Maybach

Koncepcyjny model nie tylko ucieleśnia język projektowania designu Mercedes-Maybach, ale odzwierciedla też tradycyjne dla marki wartości. Zgodnie z zasadą tworzenia „najlepszych z najlepszych”, Mercedes-Maybach reprezentuje najwyższy poziom luksusu, łącząc perfekcję Mercedes-Benz z ekskluzywnością Maybacha.

Prototyp stanowi przykład motoryzacyjnego dialogu kulturowego – scala bowiem wpływy z dwóch półkul: zachodniej i dalekowschodniej. W jego kabinie wykorzystano na przykład „magiczne drewno”, czyli heban, który jest tradycyjnym chińskim budulcem mebli. W ten sam nurt wpisuje się połączenie SUV-a i sedana typu notchback (ze skróconą tylną pokrywą), które należą do najpopularniejszych typów nadwozia – nie tylko na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim w Chinach.

Prototyp Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury winduje doświadczenie luksusu na najwyższy poziom: przestronność i komfort łączą się tu z podniesioną pozycją za kierownicą, eleganckim wzornictwem i najlepszymi materiałami wykończeniowymi, zwłaszcza z tyłu. Samochód odwołuje się do typowych wartości Mercedes-Maybach: tradycyjnego rzemiosła, wyjątkowości oraz indywidualizacji.

Wygląd zewnętrzny: harmonia zmysłowości i przejrzystości

Smukłe, ekstrawaganckie płaszczyzny bez zbędnych ozdobników czy ostrych krawędzi tworzą obraz sportowej elegancji: Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury wyróżnia się majestatyczną prezencją. Przedni pas zdobi charakterystyczna, chromowana osłona chłodnicy z cienkimi, pionowymi listwami, przywodzącymi na myśl prążkowany garnitur. Nowy projekt grilla świętował swoją globalną premierę w koncepcyjnym coupé Vision Mercedes-Maybach 6, które zachwyciło miłośników i fanów marki w 2016 r., a później posłużył jako inspiracja dla najnowszego wcielenia limuzyny Mercedes-Maybach Klasy S.

Masywne wloty powietrza w chromowanej oprawie, z wypełnieniem o strukturze plastra miodu, podkreślają dynamiczną stronę prototypu. Ozdobna listwa biegnie od przedniego zderzaka wzdłuż nadkoli i progów aż do tylnego pasa.

W odróżnieniu od konwencjonalnej limuzyny Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury oferuje znacznie wyższą, typową dla SUV-a pozycję siedzącą. To odpowiedź na oczekiwania wielu klientów, którym takie rozwiązanie kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa i ochrony – a jednocześnie wyzwanie dla projektantów. Ich zadanie polegało na harmonijnym przeniesieniu trójbryłowego nadwozia – z wyraźnie zaznaczoną pokrywą silnika, kabiną pasażerską i klapą bagażnika – na architekturę podobną do SUV-a. Efekt: interesujące napięcie pomiędzy biegunami dynamizmu oraz luksusu, jaki zapewniają pojazdy Mercedes-Maybach.

W sportowym, a jednocześnie eleganckim profilu dominują pionowy słupek C, długa, subtelnie pochylona maska i zwarta tylna pokrywa. Muskulaturę nadwozia podkreśla długi rozstaw osi i krótki tylny nawis, a całość uzupełniają 24-calowe koła o „turbinowym” wzorze. Niewielkie stopnie boczne otrzymały wykończenie ze szczotkowanego aluminium, białe podświetlenie i logo Maybacha. W płaszczyznach drzwi „zatopiono” elektrycznie wysuwane klamki.

Z tyłu uwagę zwracają trzyczęściowe lampy, nawiązujące do wyglądu przednich reflektorów, a także dzielona tylna szyba oraz charakterystycznie wyprofilowana dolna osłona zderzaka o wyglądzie dyfuzora. I tu nie zabrakło typowego dla Maybacha wypełnienia o strukturze plastra miodu.

Światło i wysublimowanie: wystrój kabiny

Wnętrze prototypu Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury cechuje fascynujący kontrast pomiędzy sportowym charakterem a luksusem i przestronnością – w skrócie, to doskonały przykład samochodu marzeń. Celem projektantów było pogodzenie rozwiązań z aut produkowanych seryjnie ze światem niezwykłego luksusu. Tak powstała symbioza dynamizmu, nowoczesności i elegancji, dająca wyobrażenie o nadchodzących generacjach modeli Mercedes-Maybach.

Ekskluzywne, wysokiej próby materiały akcentują wyjątkową jakość wykończenia wnętrza. Ogromne poczucie przestronności w połączeniu z kontrastowymi kompozycjami kolorystycznymi zapewnia nieznane dotąd doświadczenie luksusu. Zastosowano tu typowe dla marki odcienie, takie jak różowe złoto, krystaliczna biel czy perłowa szarość. Płynne formy, delikatne tkaniny i elementy z aluminium tworzą ekscytujący kontrast pomiędzy sportowo-eleganckimi detalami SUV-a a doświetloną kabiną limuzyny.

Ponieważ Vision Mercedes-Maybach Ultimate Luxury powstał przede wszystkim z myślą o podróżowaniu z kierowcą, jego design jest zorientowany na podróżujących z tyłu – oraz ich dobre samopoczucie. Właśnie tam najbardziej daje się odczuć wyjątkową przytulność wnętrza prototypu. Otoczenie kierowcy zredukowano do niezbędnego minimum. Otwory wentylacyjne, nawiązujące do wyglądu osłony chłodnicy, otaczają wolnostojący, panoramiczny kokpit z dwoma 12,3-calowymi wyświetlaczami. Poczucie przestronności dodatkowo potęguje filigranowa dolna część deski rozdzielczej. Aby podkreślić wizualną lekkość, ramy przednich foteli w kolorze różowego złota mają otwartą formę. Zestawienie kolorów i materiałów koresponduje z najwyższej klasy luksusem marki Mercedes-Maybach: krystalicznie biała, najdelikatniejsza skóra nappa łączy się ze zmysłowym odcieniem brązu i jasnym, metalicznym wykończeniem deski rozdzielczej. Lśniące powierzchnie z polerowanego aluminium tworzą ekscytujące refleksy, a jednocześnie zwracają uwagę na wizytówkę wnętrza: fotele wykończone różowym złotem.

Dążeniu do niezrównanego poziomu luksusu towarzyszyły ogromne wyzwania techniczne. Przykładowo, czerwony, metalizowany lakier jest nakładany ręcznie w kilku warstwach. Tradycja i nowoczesność znajdują odzwierciedlenie w postaci atrakcyjnych kontrastów. Całe wnętrze otaczają imponujące panele ozdobne z hebanu, odcinającego się od białej skóry. Drewniane powierzchnie zdobią faliste linie, które w imponujący sposób łączą świat cyfrowy z analogowym. Nawiązują do nich misterne przeszycia tapicerki, przywodzące na myśl kształt diamentów. Drobna perforacja ma wykończenie w kolorze różowego złota.

Wzorowany na Klasie S

Podobnie jak w limuzynie Mercedes-Maybach Klasy S, tak i w prototypie wyjątkowo wygodne fotele zachwycają kinematyką swoich ustawień. W odróżnieniu od konwencjonalnej limuzyny oparcie jest tu regulowane osobno, podczas gdy miejsce na nogi i punkt bazowy siedziska pozostają bez zmian. Poduszkę siedziska można regulować oddzielnie, a jego kąt i wysokość ustawia się wspólnie. Niezwykle miękkie poduszki zapewniają właściwe podparcie oraz najwyższą wygodę. Po rozłożeniu fotele oferują podpórkę na łydki, której długość i pochylenie można dowolnie regulować.

Szeroka konsola środkowa sięga aż do tyłu. Wyposażono ją w podgrzewaną, hebanową tacę z czajnikiem i filiżankami, umożliwiającą picie herbaty podczas jazdy. „Filozofia picia herbaty” odgrywa kluczową rolę w uzyskaniu równowagi ducha i ciała oraz odkrywaniu drogi do osiągnięcia wewnętrznego spokoju i witalności. Po naciśnięciu przycisku serwis – wykonany ręcznie z najwyższej jakości porcelany – znika w konsoli, pod elektrycznie przesuwaną pokrywą ze lśniącym wykończeniem w kolorze czarnym.

Czytaj również