Dzisiaj jest 22 Marca 2019, Piątek, imieniny obchodzą:

BMW M5 Competition

Dodano: 02 czerwca 2018

Nowa wysokowydajna limuzyna BMW M5 Competition (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 10,8 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 246 – 243 g/km) łączy maksymalne osiągi i ekskluzywną stylistykę z typową dla samochodów BMW M niezależnością w codziennym użytkowaniu. Moc silnika, zwiększona w porównaniu z nowym BMW M5 o 19 kW/25 KM do 460 kW/625 KM, jeszcze bardziej bezpośrednia reakcja oraz odpowiednie zestrojenie elementów zawieszenia gwarantują przeżycia podczas jazdy porównywalne ze sportami wyścigowymi.

 

Wprowadzenie na rynek nowego BMW M5 Competition zbiega się ze stworzeniem nowej kategorii produktów. W przyszłości BMW M GmbH będzie oferować wysokowydajne warianty swoich aut jako niezależne modele.

Silnik: więcej siły i niezależna charakterystyka mocy

Źródłem niezwykłych emocji związanych z jazdą, które determinują charakter nowego BMW M5 Competition, jest specyficzna charakterystyka mocy silnika. Jednostka napędowa V8 o pojemności 4,4 l z technologią M TwinPower Turbo generuje moc 460 kW/625 KM. Silnik uzyskuje ją przy prędkości 6000 obr/min. Maksymalny moment obrotowy wynosi 750 Nm i jest dostępny w szerokim zakresie – od 1800 do 5800 obr/min – czyli o 200 obr/min większym niż w nowym BMW M5.

W ten sposób wysokoobrotowa koncepcja ośmiocylindrowego silnika w nowym BMW M5 Competition jest wykorzystywana do wytwarzania imponującego ciągu. Charakterystyczny przyrost mocy uwidacznia się w zredukowanym do 3,3 s przyspieszeniu od zera do setki. Przy starcie z miejsca samochód osiąga granicę 200 km/h w 10,8 s – o 0,3 s wcześniej niż nowe BMW M5.

Wyposażenie standardowe nowego BMW M5 Competition obejmuje odpowiedni dla modelu układ wydechowy M z końcówkami rur wydechowych w czarnym chromie. Ta wersja dwudrożnego i sterowanego klapami układu wydechowego wydaje niezwykle charakterystyczny dźwięk. W celu dalszej optymalizacji emisji nowe BMW M5 Competition jest wyposażone dodatkowo w filtr cząstek stałych.

Specyficzne poduszki silnika optymalizują reakcję i samosterowność

Wyczuwalny wpływ na właściwości jezdne nowego BMW M5 Competition ma także zastosowanie odpowiedniego zawieszenia silnika. Łożyska napędu odznaczają się zmienioną charakterystyką i większą sztywnością sprężyny. Sztywniejsze połączenie jednostki napędowej ze strukturą pojazdu skutkuje jeszcze spontaniczniejszą reakcją silnika i bezpośrednim przeniesieniem jego mocy na układ napędowy. Sztywniejsza charakterystyka zapewnia także odczuwalnie bezpośredniejsze i precyzyjniejsze zachowanie na zakrętach.

8-stopniowa skrzynia M Steptronic i M xDrive

W nowym BMW M5 Competition napęd jest przenoszony przez 8-stopniową skrzynię M Steptronic. Łopatka układu Drivelogic na dźwigni biegów umożliwia wybór trzech trybów: do wydajnej, sportowej lub bardzo dynamicznej jazdy.

Zaprezentowany po raz pierwszy w nowym BMW M5 napęd na cztery koła M xDrive w imponujący sposób przenosi moc BMW M5 Competition na jezdnię. Poprawia trakcję dokładnie o tyle, o ile jest to konieczne dla uzyskania przyspieszenia na poziomie supersportowego samochodu. Przenoszenie wysokiej mocy silnika bez strat gwarantuje sterowana centralnie współpraca napędu na cztery koła M xDrive z aktywnym mechanizmem różnicowym M. Akcentujący tylne koła układ M xDrive dodatkowo poprawia zwinność tej wysokowydajnej limuzyny. Ponadto kierowca może naciśnięciem przycisku wybrać ustawienie 2WD z wyłącznym napędem tylnym, które oferuje doświadczonemu użytkownikowi znane z wcześniejszych generacji BMW M5, purystyczne właściwości jezdne bez ograniczających systemów regulacji.

Niezależne zestrojenie elementów zawieszenia dla precyzji i wydajności na najwyższym poziomie

Podobnie jak każdy samochód BMW M, także nowe BMW M5 Competition otrzymało układ jezdny precyzyjnie zestrojony z charakterystyką mocy swojego silnika. Wprowadzone modyfikacje gwarantują w pełni kontrolowane prowadzenie również w niezwykle dynamicznych sytuacjach. Odpowiednie dla modelu zestrojenie elementów zawieszenia obejmuje, obok obniżenia pojazdu o 7 mm, celowe modyfikacje w obszarze zawieszenia kół, resorowania i amortyzacji.

Zwiększenie pochylenia kół osi przedniej zwiększa potencjał przyjmowania sił bocznych podczas dynamicznej jazdy na zakrętach. Jeszcze precyzyjniejsze prowadzenie kół osi tylnej umożliwia wyposażenie wahaczy w łożyska kulkowe zamiast gumowych. Na osi tylnej zwiększono też sztywność sprężyny stabilizatora. Oś przednia nowego BMW M5 Competition otrzymała nowo zaprojektowane ułożyskowanie stabilizatora. Sztywniejsze o dziesięć procent w porównaniu do nowego BMW M5 zawieszenie osi przedniej i tylnej zapewnia sztywniejsze podparcie, które pozytywnie wpływa na reakcję układu kierowniczego. Krótsze sprężyny dodatkowe redukują ponadto wahania obciążenia kół. Taki sam skutek przynosi niezależne zestrojenie hydrauliki amortyzatorów. Dlatego nawet w trybie Comfort bezpośrednia integracja układu jezdnego jest wyraźnie wyczuwalna. W ustawieniu Sport aktywowana jest charakterystyka amortyzatorów idealnie nadająca się do jazd testowych na Północnej Pętli Nürburgringu. Tryb Sport Plus wspomaga ekstremalnie dynamiczną jazdę na torach wyścigowych Grand Prix.

Wyposażenie standardowe nowego BMW M5 Competition obejmuje ekskluzywne dwukolorowe obręcze kół M ze stopów lekkich Y-Spoke. 20calowe kute obręcze są wyposażone w ogumienie mieszane w rozmiarze 275/35 R 20 z przodu oraz 285/35 R 20 z tyłu.

Ekskluzywne i wyraziste elementy stylistyczne

Charakterystyczne elementy stylistyczne nadają nowemu BMW M5 Competition ekskluzywny wygląd. W uzupełnieniu do błyszczących obramowań BMW Individual Shadow Line obramowanie atrapy chłodnicy, kratka ozdobna typowych dla M „skrzeli” na przednich błotnikach oraz osłona tylnego poszycia zderzaka są lakierowane na błyszczący czarny kolor. Również lusterka zewnętrzne są utrzymane w sportowej, subtelnej czerni. Innym charakterystycznym detalem są klamki drzwi w kolorze karoserii. Ponadto w błyszczącym czarnym kolorze utrzymany jest nie tylko spojler tylny, lecz także emblemat „M5” na klapie bagażnika, który uzupełniony został o napis „Competition”.

We wnętrzu ekskluzywny charakter nowego BMW M5 Competition podkreślają subtelne paski w kolorach BMW M GmbH na pasach bezpieczeństwa i dywaniki z charakterystyczną lamówką i emblematem „M5”. Dodatkowym znakiem identyfikacyjnym, który wita kierowcę w trybie uruchamiania pojazdu, jest napis „M Competition” na zestawie wskaźników.

Czytaj również