Dzisiaj jest 22 Marca 2019, Piątek, imieniny obchodzą:

Audi A7 Sportback

Dodano: 02 czerwca 2018

Audi A7 Sportback drugiej generacji, to esencja nowego języka stylistycznego Audi i przeniesienie założeń stylistyki pojazdów studyjnych serii prologue do produkcji seryjnej. Czterodrzwiowe coupé jest wypełnione innowacyjnymi rozwiązaniami z dziedzin współpracy w sieci i cyfryzacji, sportowych wrażeń czerpanych z jego prowadzenia oraz uniwersalnej koncepcji przestrzeni.

 

Stylistyka zewnętrzna

Cztery liczby wyrażają sportowy charakter nowego Audi A7 Sportback: długość 4969 mm, rozstaw osi 2926 mm, szerokość 1908 i wysokość tylko 1422 mm. Różnice w wymiarach w stosunku do poprzednika, to zaledwie kilka milimetrów.

Osłona chłodnicy Singleframe nowego Audi A7 Sportback jest szeroka i nisko osadzona. W niej biorą początek wszystkie sąsiadujące powierzchnie i linie. Boczne wloty powietrza podkreślają sportowy charakter tego Gran Turismo. Dolne krawędzie dużych wlotów przywodzą na myśl przedni spojler samochodu wyścigowego.

Ostro nakreślone linie i pełne napięcia, zakrzywione powierzchnie, definiują wygląd A7 Sportback w rzucie bocznym. Nisko poprowadzona linia ramion przesuwa optyczny punkt ciężkości Audi A7 Sportback ku dołowi, co nadaje autu bardziej sportowy wygląd. Konsekwentnie wznosząca się ku tyłowi linia okien, nawet podczas postoju daje wrażenie dynamicznej. Mocne kontury zarysowane nad wnękami kół, dodatkowo podkreślają sportowy charakter pojazdu. Są cechą charakterystyczną nowego języka stylistycznego, nawiązują do „blisterów” ur-quattro Audi i wskazują na techniczne tradycje czterech pierścieni. Narożnik trzeciego okna bocznego jest mocno wyciągnięty w górę – to reminiscencja Audi 100 Coupé S z roku 1970.

Podobnie jak to było w przypadku poprzedniego modelu, tył nowego Audi A7 Sportback zwęża się ku tyłowi niczym rufa jachtu. Górne zakończenie tyłu jest położone o ok. trzy centymetry wyżej niż u poprzednika, co jeszcze bardziej poprawia aerodynamikę. Przy prędkości 120 km/h, z pokrywy bagażnika wysuwa się spojler. Kontur krawędzi skrzydła spojlera nadaje tylnej części pojazdu wygląd trójwymiarowej rzeźby, kontynuowany również w innych elementach: począwszy od pierścieni w logo Audi, przez tylne światła, aż po łączące je pasmo świetlne.

Dystyngowana stylistyka zewnętrzna nowego Audi A7 Sportback, w znacznej mierze wyeliminowała chromowane elementy. Wyraźnie podkreślone zderzaki, wloty powietrza w kolorze czarnego tytanu, a także wyostrzony wygląd progów pojazdu, to elementy zewnętrznego pakietu stylistycznego S line. Charakterystycznym elementem tyłu pojazdu jest wyglądający niczym wyrzeźbiony dyfuzor, także utrzymany w tytanowej czerni. Do wyboru jest kilkanaście kolorów lakieru. Niektóre z nich to mieszanki kilku odcieni, prezentujące się inaczej w zależności od tego, jak pada światło. Nadają one temu autu wyjątkowo eleganckiej aury. Na życzenie klienta, nowe Audi A7 Sportback może zostać wyprodukowane w indywidualnie wybranym kolorze lakieru.

Stylistyka oświetlenia

Modelem A7 Sportback, Audi udowadnia swą wiodącą rolę w świecie techniki i stylistyki oświetlenia. Reflektory tego samochodu dostępne są w trzech wersjach – diodowej, diodowej HD matrix i diodowej HD Matrix ze światłem laserowym Audi. Oba warianty świateł Matrix są podzielone poziomą linią kontynuującą przebieg górnej krawędzi osłony Singleframe, dzięki czemu reflektory sprawiają sportowe i smukłe wrażenie. Dominująca, górna część reflektorów kryje światła do jazdy w dzień i kreuje ich pełen charakteru wygląd. Ich „źrenicą” jest moduł świateł mijania. W obu wariantach świateł HD Matrix, sygnatura świateł do jazdy w dzień jest jakby cyfrowa: obok siebie znajduje się tu 12 pionowo ustawionych segmentów świetlnych, oddzielonych od siebie wąskimi przestrzeniami. To nawiązanie do zer i jedynek cyfrowego świata.

W dolnej strefie reflektorów umieszczono światła kierunkowskazów oraz dwa pasma świateł drogowych Matrix, składające się z 32 pojedynczo sterowanych diod. Oświetlają one drogę dynamicznie i precyzyjnie, bez oślepiania innych uczestników ruchu drogowego. Diody świetlne odpowiadają również za funkcję światła doświetlania zakrętów. W topowej wersji reflektorów, dolny ich segment emituje dodatkowo wiązkę światła laserowego. Wiązka ta, w kolorze niebieskim, przechodzi przez metalową osłonę w kształcie litery X. Uaktywnia się przy prędkości 70 km/h i podwaja zasięg świateł drogowych.

Także światła tylne dużego coupé sprawiają wrażenie cyfrowych. Każda jednostka składa się tu z 13 pionowych segmentów, ustawionych na przemian z również pionowymi segmentami świateł stop. Diodowe pasmo świetlne – typowa cecha nowych Audi, a równocześnie uhonorowanie ur-quattro – łączy ze sobą jednostki świateł tylnych. Światło przeciwmgielne znajduje się pośrodku - jak w samochodzie wyścigowym.

Audi A7 Sportback to symbol nowej ery stylistyki Audi w zakresie oświetlenia – symbol estetyki w ruchu. Powyżej wersji z reflektorami diodowymi HD Matrix, pojawia się animacja witająca i żegnająca kierowcę coming-home/leaving-home. Podczas otwierania i zamykania drzwi, w reflektorach i w tylnych światłach możemy podziwiać dynamiczne animacje świetlne.

Stylistyka wnętrza

Wnętrze nowego Audi A7 Sportback fascynuje swą futurystyczną atmosferą luksusowego apartamentu. Powtarzającą się tu myślą stylistyczną jest redukcja. Język formalny łączy napięte powierzchnie z wyraźnymi krawędziami. Wszystkie motywy stylistyczne są ze sobą logicznie połączone. Kierowca i pasażer na przednim fotelu mają do dyspozycji dużo przestrzeni, w której architektura w niezauważalny sposób zlewa się z powierzchnią użytkownika. Dzięki zorientowaniu w stronę kierowcy i trójwymiarowej strukturze, deska rozdzielcza sprawia wrażenie lekkiej, smukłej i sportowej. Ekran górnego wyświetlacza MMI touch response jest wkomponowany w architekturę czarnego panelu w ten sposób, że gdy jest wyłączony, staje się niewidoczny. Obejmuje go duża, aluminiowa klamra, której prawy kraniec sięga drzwi pasażera.

Asymetrycznie podzielona konsola na tunelu środkowym również ma wygląd czarnego panelu. Znajduje się na niej drugi wyświetlacz dotykowy, a pod nim listwa z ikonami przycisków funkcyjnych. Listwa ta, podobnie jak panel obsługi świateł, dostępna jest opcjonalnie z techniką dotykową touch response. W drzwiach, podłokietnik i uchwyt do zamykania łączą się z umieszczoną nad nimi osłoną z aluminium, tworząc w ten sposób całość.

Dla modelu A7 Sportback, Audi oferuje dwa pakiety świetlne: pakiet oświetlenia Ambiente i pakiet oświetlenia konturowego Ambiente. Oba w wysublimowany sposób ożywiają przestrzeń, bryłę i materiały oraz podkreślają w ciemnościach stylistykę wnętrza. Oświetlenie Ambiente sprawia, że deska rozdzielcza i konsola środkowa zdają się unosić w powietrzu, natomiast diody w drzwiach potęgują wrażenie przestrzeni. Oświetlenie konturowe wyznacza linie na konsoli środkowej i na wnętrzach drzwi. Oświetleniu temu można nadać jeden z 30 kolorów.

Czytaj również